EMLÉKKÉPEK’89 – Egy új korszak határán

A rendszerváltás öröksége mindennapi életünkben

1989-ben a pártállami rendszer bukása nemcsak a politikai környezetet változtatta meg, és hozta el a diktatúra évei után a demokráciát Magyarországra, hanem átalakította kulturális környezetünket, a város és a falu képét, az öltözködést, a szabadidő eltöltésének módját, a fogyasztást – mindent. Az egypártrendszer megszűnésével eltűnt a gyerekek kötelező úttörőmozgalma, szabaddá vált az utazás, az állami áruházláncok helyébe bevásárlóközpontok léptek, megindult a privatizáció, sorra születtek a magánvállalkozások az élet minden területén. Lebontották a kommunista diktatúra emlékműveit, és elszállították őket, helyükbe más típusú emlékművek kerültek, gyakran addig mesterségesen feledésben tartott témákról, mint az 1956-os forradalom. Nemcsak pozitív változásokat hozott ez a történelmi fordulat sem a városokban, sem falun. Ma is elfeledetten és kihasználatlanul tátongó épületek, gyárak, egykori vállalati üdülők, laktanyák, szórakozóhelyek romjai jelzik a változást. Galériánkban egyszerre szeretnénk emléket állítani a rendszerváltás békés átmenetének közzétéve néhány kulcsfontosságú eseményének képeit. Szeretnénk megmutatni máig látható következményeit környezetünkön, jót és rosszat. Az eltűnt világot: az egykor szeretett mozikat, régi áruházakat is, bízva sorsuk jobbra fordulásában, és újdonságokat is, melyekkel már a demokrácia gazdagította kulturális örökségünket.



WeAre#EuropeForCulture

Virtuális kiállítást szervezünk Budapesten, melyben szeretnénk megmutatni, hogyan hatott a rendszerváltás (1989) mindennapi életünkre. Szükségünk van az ötleteidre! Ossz meg velünk családi képeket, vagy bármit, amit ide tartozónak érzel rendszerváltás utáni közös kulturális örökségünkről, hogy mindezt megjeleníthessük egy tágabb közösségben is – Európa történetében. Ráadásul nyerhetsz is egy brüsszeli utazást a MÚLT/JELEN projekt záró rendezvényére Brüsszelbe, 2020 februárjában.



We’ve organized a pop-up exhibition in Budapest to reflect upon stories from 1989 and how its changes impacted on everyday life, involving students and seniors and adding their bit of family heritage to the bigger picture of European history. On show until May 24th!



23 April 2019, Co-creation session of the exhibition
26 April 2019, Vernissage at the National Széchényi Library

Organized by OSZK
Szent György tér 4-5-6., H-1014, Budapest, Hungary

www.oszk.hu

Contacts: sarkozy.reka0411@gmail.com


A projektet az Európai Bizottság támogatja a 2018-as Európai Kulturális Örökség projekt keretében